Mariusz Prowaźnik

o programowaniu w Javie, Scali i Clojure.


Konfiguracja NetBeans IDE C/C++ i Cygwin

Niedawno postanowiłem odświeżyć nieco znajomość C/C++. Na co dzień programuję w Javie, więc postanowiłem wykorzystać NetBeans IDE. Przy okazji zamieszczam krótki tutorial opisujący konfigurację środowiska.

Potrzebne oprogramowanie:

Paczka instalacyjna NetBeans'a nie zawiera kompilatorów dla C/C++, dlatego trzeba się o nie zatroszczyć samemu (chyba, że używasz Linux'a - wtedy ten tutorial nie jest dla Ciebie). W tym celu instalujemy Cygwin'a. Dzięki niemu będziemy mogli użyć zestawu kompilatorów GCC.

Zatem do dzieła:

 1. Instalujemy Cygwina. W instalatorze wybieramy opcję "Install from Internet", oraz podajemy katalog instalacji (najlepiej by ścieżka nie zawierała spacji, bo podobno powoduje to problemy). Przechodzimy do wyboru pakietów, rozwijamy gałąź "Devel" i wybieramy:
  • gcc
  • gcc-core
  • gcc-g++
  • gdb
  • make
 2. Testujemy Cygwin'a Po zainstalowaniu uruchamiamy terminal Cygwin'a, tworzymy plik z prostym kodem:
  $echo "#include<stdio.h>
  int main(){
   printf(\"hello\");
  }" > hello.c
  
  kompilujemy:
  $ gcc hello.c -o hello.exe
  i uruchamiamy:
  $ ./hello.exe
 3. Dodajemy zmienne środowiskowe. Dodaj zmienną środowiskową CYGWIN_HOME ze ścieżką do katalogu Cygwina (np. C:/Cygwin), oraz edytuj zmienną PATH, dodając na końcu %CYGWIN_HOME%/bin;. W tym momencie powinno się dać kompilować pliki c spod konsoli windowsa:
  cd %CYGWIN_HOME%/home/%USERNAME%
  rm hello.exe
  gcc-3 hello.c -o hello.exe
  hello.exe
 4. Instalujemy NetBeans IDE. W tym momencie kompilatory powinny być wykryte automatycznie, można sprawdzić w Tools->Options->C++:
  Można stworzyć teraz nowy projekt i uruchomić:

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz