Mariusz Prowaźnik

o programowaniu w Javie, Scali i Clojure.


Jak doskonalić znajomość Clojure? Rozwiązuj zadania z 4clojure.com

Nauka języka funkcyjnego, to coś więcej niż nauka nowego języka programowania. Jak ktoś programuje w C♯, to nie sprawi mu większego problemu napisanie generatora liczb pierwszych w Javie. Inaczej jest przy pierwszym spotkaniu z Clojure, albo ze Scalą. Okazuje się, że zaimplementowanie czegoś prostego, wymaga wysiłku i, że trzeba się przestawić na nieco inny sposób myślenia. Można przeczytać książkę, ale teoria szybko się ulatnia z głowy. By temu zaradzić, trzeba ćwiczyć, rozwiązując zadania.

Zbiór takich zadań znajduje się na 4clojure.com. Do rozwiązania najprostszych wystarczy Repl Online, czyli nie trzeba nawet konfigurować środowiska, żeby zacząć. Zadania mają narastającą trudność, żeby nie zrazić się zbyt trudnymi zadaniami na początek, oraz nie zanudzić zbyt dużą ilością bardzo łatwych. I co najważniejsze, po rozwiązaniu zadania, można przejrzeć kod innych (trzeba wcześniej wybrać paru userów). Ja się przez to dużo nauczyłem i nie raz byłem pod wrażeniem innych rozwiązań.

Ponadto portal został napisany w Clojure, a jego kod znajduje się na Github'ie. I nie jest tego kodu dużo, podejrzewam, że gdyby napisać tego typu portal w Javie, było by go więcej...

2 komentarze :