Mariusz Prowaźnik

o programowaniu w Javie, Scali i Clojure.


Quantitative Trading - recenzja książki

Quantitative Trading to krótki i łatwy w odbiorze poradnik. Nie trzeba być bardzo skoncentrowanym, żeby go czytać, bo nie ma tam skomplikowanej matmy, ani trudnych modeli finansowych. Z drugiej strony, zawiera też stosunkowo mało przykładów algorytmicznych strategii. To taka książka do czytania w metrze przez kogoś mało rozeznanego w temacie rynków finansowych (czyli mnie na przykład). Można w niej przeczytać między innymi o:

  • Sharpe Ratio - określającym relację zysku do ryzyka ze strategii
  • "Kelly Formula" - które ma pomóc określić jak rozdzielić pieniądze pomiędzy różne strategie
  • "Fama French Three-Factor Model"
  • "survivorship bias" - błąd w testowaniu strategii, wynikający z testowania na danych nie zawierających notowań spółek, które upadły. Był na to dobry przykład: strategia "inwestuj 10 najtańszych akcji na rynku" testowana na danych obecnie istniejących spółek daje świetne rezultaty, ale nie w praktyce, bo 8 na 10 takich spółek upadnie.
Autor książki, Ernest Chan, opowiada też o swojej karierze, najpierw w hedge fundzie, potem jako niezależny trader. Jest to ciekawe, ale spodziewałem się więcej na temat budowania własnego zautomatyzowanego systemu "od śrubki do bomby" i innych technicznych spraw. A zawarta w książce lista darmowych i tanich źródeł danych jest już nieaktualna.

Podsumowując, dla mnie ta książka była ciekawa, ale czy była dobra, czy taka sobie, nie umiem określić. Wstrzymam się z taką oceną, dopóki nie wypróbuję rad z książki w praktyce.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz